تاینی بوک

مطالب خواندنی و آموزشی

داستان خانم رولینگ نویسنده ای که میلیاردر شد

 roling

سال ۱۹۹۰ بود که جی. کی. رولینگ سوار قطاری در مسیر منچستر به لندن نشسته بود و ناگهان فکر و ایده اصلی هری پاتر به ذهن‌اش رسید. او در سایت خودش می‌نویسد: «تقریبا از ۶ سالگی می‌نوشتم،  ولی هیچ وقت هیچ فکری به اندازه هری پاتر جذبم نکرده بود. رولینگ در سال ۱۹۹۵، نوشتن نخستین رمان «هری پاتر و سنگ جادو» را به اتمام رساند و نسخه نهایی را برای چند آژانس فرستاد.  انتشارات بلومزبری انتشار این کتاب را به عهده گرفت و  پرداخت ۲۵۰۰ پوند به عنوان پیش پرداخت را طرح کرد.  انتشارت بلومزبری، تصمیم گرفت که رمان را برای کودکان ۹ تا ۱۱ ساله چاپ کند و در عین حال به رولینگ پیشنهاد کرد که نامی ‌برای خود انتخاب کند که چندان زنانه نباشد، چون تجربه نشان داده بود که خوانندگان به نویسندگان مرد بیشتر اقبال نشان می‌دهند. پس «جون کاتلین رولینگ» به جی. کی. رولینگ تبدیل شد؛ او در حال حاضر معروف ترین نویسنده جهان است.

بوی خوش موفقیت

«هری پاتر و سنگ جادو» در ۲۲۳ صفحه به چاپ رسید. انتشارات بلومزبری که در سال ۱۹۸۶ تشکیل شده بود، در سال ۱۹۹۸ یک سال پس از انتشار نخستین رمان هری پاتر ۱/۶ میلیون پوند هزینه کرد تا فعالیت خودشان را بتوانند گسترش دهند . ۱۴ ماه بعد انتشارات اسکولاستیک آمریکا در تاریخ اول سپتامبر سال ۱۹۹۸ نسخه آمریکایی این رمان را در ۳۰۹ صفحه و با عنوان «هری پاتر و سنگ سقراط» به چاپ رساند. سهم رولینگ از فروش حق انتشار ۱۰۵ هزار پوند بود. تا آن زمان چنین رقمی‌ هرگز به یک نویسنده پرداخت نمی کردند

 در نقدهای منتشر شده در آمریکا، خانم رولینگ با رولد دال، نویسنده دانمارکی و افسانه ای کتب کودکان مقایسه شد.  پس بیهوده نبود که یک سال بعد انتشارات بلومزبری سرخوش از موفقیت و انتخاب هوشمندانه‌اش دومین قسمت از مجموعه هری پاتر- «هری پاتر و تالار اسرار»- را در تاریخ ۲ ژوئیه سال ۱۹۹۸ منتشر کرد  فروش این جلد تاکنون به ۷۷ میلیون نسخه رسیده است.

از جزیره ساخالین تا سرزمین آتش

تب هری پاتر خیلی سریعتر از آنچه  که تصور می‌شد، همه گیر شد. مجموعه هفت جلدی هری پاتر به ۶۷ زیان زنده جهان ترجمه شد و اینک می‌توانید تقریبا به هر زبانی، نسخه‌ای از هری پاتر را پیدا کنید. به این ترتیب رولینگ به یکی از پرخواننده‌ترین نویسندگان تاریخ ادبیات تبدیل شد. همچون کافکا، داستایوفسکی یا ویکتور هوگو. هرچند عمده مترجمان هری پاتر بعد از ترجمه این کتاب به شهرت رسیدند، ولی «ویکتور لولیشف» مترجم روسی پنج کتاب اول مجموعه هری پاتر از مترجمان مشهور این کشور بود و «سوین اوکای» مترجم ترکی دو جلد از این مجموعه یکی ازمنتقدان ادبی معروف ترکیه بود. با این حال حتی در بسیاری از کشورهای غیر انگلیسی زبان، نسخه‌های انگلیسی هری پاتر فروش حیرت‌انگیزی کرد، چنانچه پنجمین کتاب مجموعه هری پاتر، «هری پاتر و فرمان ققنوس» نخستین کتاب انگلیسی زبانی تبدیل شد که در تاریخ، در صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب در فرانسه قرار گرفت.

شور و سرمستی و پول

«هری پاتر و زندانی آزکابان» را نشر بلومزبری در هشت ژوئیه ۱۹۹۹ عرضه کرد و انتشارات اسکولاستیک سه ماه بعد، در روز هشت سپتامبر همان سال، کتاب را در آمریکا منتشر کرد تا شاهد فروش ۶۱ میلیون نسخه از کتاب باشند. به دنبال این جلد، چهارمین کتاب «هری پاتر و جام آتش» برای نخستین بار همزمان در دو کشور آمریکا و انگلستان در تاریخ هشت ژوئیه سال ۲۰۰۰ عرضه شد. «هری پاتر و محفل ققنوس» به عنوان پنجمین جلد مجموعه باز به طور همزمان در دو کشور آمریکا و انگلستان در روز ۲۱ ژوئن سال ۲۰۰۳ عرضه شد تا ۵۵ میلیون نسخه بفروشد. این قسمت پر حجم‌ترین کتاب مجموعه است که در انگلستان در ۷۶۶ صفحه و در آمریکا در ۸۷۰ صفحه منتشر شده است. «هری پاتر و شاهزاده‌های دو رگه» باز روز ۱۶ ژوئیه سال ۲۰۰۵ در دو کشور منتشر شد. این بار نسخه انگلیسی ۶۰۷ صفحه و نسخه آمریکایی ۶۵۲ صفحه بود و ۶۵ میلیون نسخه هم فروش این قسمت بود. آخرین جلد مجموعه «هری پاتر و یادگاران مرگ» در روز ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۷ منتشر شد و ۴۴ میلیون نسخه فروش کرد. که در طول ۱۰ سال مجبور شوند ۴۶۸ میلیون نسخه از هری پاتر را چاپ کنند. موفقیت چه به سرعت آمده بود.

 محبوبیت ناگهانی هری پاتر، فروش کتاب‌ها، حق ترجمه‌ها، فروش امتیاز کتب برای فیلم و بازی‌های کامپیوتری باعث شد که خانم رولینگ به ثروتی عظیم دست پیدا کنند، چنان چه خانم رولینگ به تنها نویسنده میلیاردر در حال حاضر جهان تبدیل شد که تاکنون ۴۰۰ میلیون نسخه از کتاب‌های هری پاتر به فروش رسیده است و چهار فیلم نخست هری پاتر در فهرست ۲۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما قرار گرفته است. تمام این ها باعث شد که در سال ۲۰۰۵ سرمایه خانم رولینگ ۴ میلیارد دلار برآورد شود. چناچه او را در انگلستان ثروتمندتر از ملکه الیزابت دوم می‌دانند، با این وجود وکلای رولینگ این سرمایه را تکذیب کردند.

برای موفقیت دو شرط کافی است: اول شروع کردن، دوم تسلیم نشدن