تاینی بوک

مطالب خواندنی و آموزشی

نحوه خرید میوه و تره بار در روزهای کرونایی!!

کرونا

با همه گیر شدن بیماری کرونا (کووید ۱۹) سوالات زیادی در مورد نحوه خرید میوه و تره بار در این روز ها پرسیده می شود. در این مقاله علاوه بر ۱۰ نکته مهم مربوط به خرید میوه و سبزی جات به سه موضوع دیگر نیز پرداخته ایم.
دلایل فروش زیاد میوه و تره بار بعد از شیوع کرونا ، تاثیر کرونا بر روی روحیه مشتریان در فروشگاه ها و تاثیر  کرونا بر قیمت میوه ها که همه این موارد از تجربیات یک میوه فروش باسابقه است.

دلایل خرید بیشتر میوه در روز های کرونایی

۱- تعطیلی بازارهای هفتگی که موجب ازدحام مردم برای خرید از میوه فروشی ها شده است.

۲- در ایام قرنطینه مردم مجبور به پرکردن یخچال هستند و خانه نشینی هم که با شکم خالی نمی شود.

۳- خوردن میوه و سبزی تازه بهترین دارو برای تقویت بدن و مبارزه با کروناست.

تاثیر کرونا بر روحیه مشتری های میوه و تره بار

۱- خرید عجولانه و نصف و نیمه (ترس از ماندن در شلوغی)

۲- استرس و نگرانی زیاد

۳- حساسیت و وسواس بیش از حد

تاثیر کرونا روی قیمت میوه و تره بار

قیمت بعضی از اجناس خیلی بالا رفته است.مثلا لیمو شیرین ، لیمو ترش ، زنجبیل.  ولی خیلی از چیزهای دیگر تغییر چندانی نداشتند.ازآنجایی که گسترش کرونا در ایران با روزهای آخر سال مصادف شد ، طبیعتا نه تنها خود بیماری بلکه شب عید هم روی گرانی تاثیر گذار بود.

البته اینکه زمستان فصلی هست که اغلب محصولات یا گل خونه ای هستند یا انباری. معمولا هر سال زمستان همه قیمت ها بالاتر از فصل های دیگر هست. روزهای اول کرونایی قیمت لیموترش ، زنجبیل و سیر به صورت ناگهانی ۴تا۵ برابر بالارفت و حتی یکی دو روز به شکل عجیبی کمیاب شد.اما بعد از تقریبا یک هفته کاهش قیمت این ۳ محصول شروع شد و هرچند به قیمت سابق برنگشت اما تا حدودی قیمت ها پایین آمد.

زنجبیل که به ۱۴۰ هزار تومان هم رسیده بود حالا ۷۵ هزار تومان به فروش میرسد و لیمو ترش و سیر هم ۱۰ هزار تومان کاهش قیمت داشتند. قیمت مرکبات و هویج با اینکه برای کرونا مفید هستند چندان تغییری نداشتند و اتفاقا بعد از تعطیلات عید قیمت هویج کاهش پیدا کرد.

خلاصه در مورد میوه همیشه این نوسانات قیمت هست و تنها مربوط به بیماری کووید۱۹ نیست. عوض شدن فصل ها ، وقوع سیل ، تعطیلات ، صادرات و واردات و تقاضای مشتری هر کدام به نحوی رو قیمت تاثیرگذار است.

 

نکات کلیدی خرید از میوه فروشی ها در روزهای کرونایی

 1. خودتان را باهوش تر و عالم تر از دیگران ندانید.

  در این چند ماه که از شیوع کرونا میگذرد همه جور مطالب ضد و نقیض در شبکه های مجازی ، تلوزیون ، اینترنت  و از زبان مردم شنیده می شود. اما به کدام یکی میتوان اعتماد کرد. به نظرم حداقل مردم عادی نباید انقدر با اطمینان مطالبی را که جایی خوانده یا شنیده اند به خورد دیگران بدهند. به عنوان یک میوه فروش از طرف مردم بارها مورد قضاوت قرار گرفته ام.وقتی که از دستکش استفاده میکنم بعضی از مشتری ها میخواهند تا به جای دستکش که خود آلوده می شود دستم را بشویم یا ضدعفونی کنم و وقتی هم از دستکش استفاده نمیکنم بازخواست می شوم!!

 2. سریع تر خرید کنید.

  شاید قبل از کرونا از اون دسته آدمهایی بودید که خیلی با احساس و آهسته خرید میکردید و سعی میکردید از خریدکردنتون لذت ببرید. در حالی که آروم آروم و با حوصله میوه ها رو ورچین میکردید چهارتا کلمه هم با فروشنده یا مشتری بغل دستی در مورد مسائل روز صحبت میکردید و وسطای خرید هم یهو یکی زنگ میزد و مجبور میشدید نیم ساعتی تلفنی همونطور که تو فروشگاه هستید با طرف مقابلتون خوش و بش کنید.اما حالا باید تغییراتی در عادت هاتون بدید و سریع تر خرید کنید.لیست خرید رو از قبل آماده کنید که نیاز به فکر کردن یا تماس با منزل نباشه.سر صحبت رو با کسی بازنکنید و برای ورچین کردن زیادی سخت نگیرید.

 3. یک نفر برای خرید وارد فروشگاه شود.
  نیاز نیست دو یا سه نفر همزمان وارد فروشگاهی شوید در حالی که فقط یک نفر قرار است خرید کند.‎‌‏‏‍‌‎‎‌‍‌‌‍‍‌‍‌‎‎‌‌‍‍ این اتفاق خیلی می افتد و اغلب زن و شوهر ها گاها به همراه بچه وارد فروشگاه می شوند. این مسئله باعث شلوغی و ایجاد تشویش در سایرین خواهد شد.
 4. اگر دستکش ندارید از فروشنده بخواهید تا بهتان بدهد.

  این روز ها در همه فروشگاه ها دستکش نایلونی یک بار مصرف برای استفاده مشتری وجود دارد. فقط کافیست از فروشنده بخواهید تا در اختیارتان قرار دهد.بعد از استفاده از دستکش حتما دستکش را دور بیاندازید.

 5. بهتر است از کارت عابر استفاده کنید.

  پول معمولا الوده تر از کارت عابر است و کارت عابر را برخلاف پول نقد میتوان ضد عفونی کرد.کارت عابرتان را درون یک نایلون قرار دهید و سعی کنید خودتان کارت بکشید اما باقی مراحل را بهتر است فروشنده انجام دهد چرا که دستگاه ممکن است آلوده باشد. به هر حال در نظر بگیرید که زیاد روی این مورد حساس نشوید تا وقت فروشنده گرفته نشود. (مهم ترین چیز سرعت عمل فروشنده ها هست تا مشتری معطل نشود و  جلوی شلوغی و ازدحام گرفته شود.)

 6. مشتری و فروشنده را معطل نکنید.

  این روزها همه عجله دارند و فقط چون مجبور هستند برای خرید بیرون می آیند.هر چقدر کمتر در شلوغی و بین مردم باشند بهتر هست. بنابرین سعی کنید طوری رفتار نکنید که دیگران معطل شوند. فروشنده ها باید سریع و فرز باشند و مشتری ها هم حق دارند عجله کنند. چانه نزنید. شاید شما حق خود بدانید که سر قیمت چانه بزنید اما این به بهای معطل شدن فروشنده و سایر مشتری ها تمام می شود. خیلی از عادات دیگر نیز میتواند باعث معطلی فروشنده شود.

 7. هندوانه به شرط چاقو نگیرید.

  نیازی به توضیح نیست که باید هندوانه را در خانه با یک چاقوی تمیز و در محیط مناسب قاچ بزنید و نه در محیط میوه فروشی و با چاقی که تمیز بودنش مشخص نیست.

 8. روی تمیزی میوه ها حساس نشوید.

  همه میوه ها باید شسته و قبل از خوردن پوست شوند.بنابرین اهمیتی ندارد در محیط فروشگاه چقدر بهداشتی و تمیز هستند یا مثلا اینکه چند نفر دیگر به میوه ها دست زده اند. در ضمن میوه ها را میتوانید با اب نمک ضد عفونی کنید.

 9. نایلون ها را بعدا دور بی اندازید.

  بعد از بردن اجناس به خانه کل نایلون ها را دور بی اندازید و میوه ها را شسته در یخچال قرار دهید. اگر چیزی غیرقابل شستشو خریده اید (مثل پیاز و سیب زمینی) میتوانید به مدت ۶ تا ۸ ساعت درجایی قرار دهید تا بعد از غیرفعال شدن ویروس از آن استفاده کنید.

 10. زیاد حساس نشوید.

  حساسیت زیاد بیشتر از خود کرونا میتواند به شما آسیب برساند. از گذاشتن  اجناس خریداری شده روی میز یا ترازو نترسید. در هر صورت نایلون ها باید دور انداخته و میوه ها باید شسته شوند. میزها و ترازو معمولا به صورت مرتب ضدعفونی می شود.
  سعی کنید بیشتر نگران بهداشت شخصی خود باشید.اینکه خودتان و لوازمتان را تمییز نگهدارید مهم تر است.اگر دیگران ماسک ندارند و شما ماسک زده اید پس همین کفایت میکند.اگر دیگران دستکش نگذاشته اند و شما دستکش دارید پس دیگر نیازی به نگرانی نیست. وقتی شما رعایت کنید رعایت نکردن دیگران به شما آسیبی نخواهد رساند.

 

منبع : تاینی بوک