تاینی بوک

مطالب خواندنی و آموزشی

راهنمای کامل استفاده از رمز ها و فنون ویژه مورتال کامبت

راهنمای مورتال کامبت

برای استفاده از رمز ها و کدهای سری بازی مورتال کامبت که در سایت های اینترنتی موجود است نیاز به آشنایی با یک سری اصطلاحات و کلمات و همچنین معادل دکمه ها دارید. بنابرین امروز تصمیم گرفتم برای اولین بار در تاینی بوک راهنمایی کامل و جامع بنویسم تا مرجعی برای دوست داران کامبت باشد.

از این به بعد اگر در هر سایت انگلیسی یا فارسی با دفترچه رمزی مربوط به هر کدام از نسخه های بازی Mortal Kombat مواجه شدید میتوانید برای فهم بهتر آن از این راهنما استفاده کنید.

توجه کنید سری بازی مورتال کامبت  برای همه کنسول ها منتشر شده است و بنابرین ممکن است در یک سایت رمز ها با توجه به دسته ایکس باکس و در سایتی دیگر همان رمز ها بر اساس دسته پلی استیشن نوشته شده باشد. شما به کمک این جدول هیچ وقت برای استفاده از رمز ها به مشکل نخواهید خورد.

کلمات پرتکراری که برای راهنمایی وجود دارد :

Sweep : سریع بزن

Close : به حریف بچسب

Press : فشار بده

Hold : نگه دار

In Air : روی هوا (بعد از پریدن باید انجام شود)

Outside : فاصله زیاد (از حریف فاصله بگیرید)

Anywhere : با هر فاصله قابل انجام است

اگه دیدین که بین دو تا دکمه + داره یعنی باید هر دو رو با هم فشار بدید.

انواع فنون با ترجمه فارسی و توضیحات :

Special Moves : فنون ویژه (ضربات حرفه ای یا جادویی که در طول بازی انجام می شود)

Combos : کمبو (ضربات ترکیبی و سریع مشت و لگد و گاهی جادو که در طول بازی میتوان انجام داد و بیشتر از فنون ویژه موجب کاهش خون حریف می شود)

Fatality : فاتالیتی (بهترین وجذاب ترین فن پایانی که پس از اجرا ان شخصیت با روشی وحشیانه حریف را نابود میکند. اکثر فاتالیتی ها ۴ دکمه ای  و بعضی نیز ۵ دکمه ای هستند. هنگام زدن فاتالیتی باید در جایی قرار بگیرید که برای اجرای آن مناسب است)

Stag fatality : استاگ فاتالیتی (یکی از  finish him/her ها میباشد که در زمین خاص خود به کار میرود و  در هنگام زدن آن باید به حریف جفت شوید)

Hara-Kiri : خودکشی (یکی از فنون پایانی که منجر به  خودکشی می شود و تنها در Mortal Kombat Deseption وجود دارد)

فنون پایانی مخصوص Ultimat Mortal Kombat 3 :

Animality: حیوانی (یکی از فنون  پایان بازی که پس از اجرای آن کاراکتر تبدیل به یک حیوان می شود  و به حریف حمله میکند. نحوه اجرای آن با سایر فنون بازی تفاوت دارد)

Babality : کودکانه (ساده ترین فن پایانی در بازی که پس از اجرا آن شخصیت تبدیل به یک کودک می شود وشروع میکند به گریه کردن. در هنگام زدن این فن بر خلاف سایر فنون انتهای بازی می توانید در هر فاصله ای از حریف قرار بگیرید)

Friendship : دوستی (یکی از فن های پایانی که با اجرا ان شخصیت به حریف کاری ندارد و خودش یک کار خاصی انجام میدهد که اغلب خنده دار است)

Brutality : وحشی گری (یکی از فنون  پایانی که زدن آن نسبت به سایر فنون سخت تر است و اغلب با فشردن سریع ۱۰ تا ۱۳ دکمه انجام می شود. در این فن شخصیت با ضربات پی در پی حریف را نابود میکند و به همین دلیل به ۲۴ ضرب هم معروف است. در هنگام زدن فن باید به حریف جفت شوید واگر یک لحظه اشتباه کنید حریف به زمین می افتد. ظاهرا بروتالیتی لذت بخش ترین قسمت بازی است و طرفدار زیادی دارد)

 

معادل هر دکمه در کنسول سگا ، پلی استیشن ، ایکس باکس ، گیم کیوب و Wii :

Up U بالا ⬆️
Down D پایین ⬇️
Backward B عقب ⬅️
Forward F جلو ➡️
انگلیسی فارسی مخفف سگا پلی استیشن ایکس باکس گیم کیوب
Wii
Low Punch مشت کوتاه LP A ضربدر A A B
High Punch مشت بلند HP X مربع X B Y
Low Kick لگد کوتاه LK C دایره B X A
High Kick لگد بلند HK Z مثلث Y Y X
Block دفاع BL B L1/R1 RT R R
Run دویدن R Y L2/R2 LT
  • در کنسول Wii دو نوع دسته بازی وجود دارد. دسته گیم کیوب و دسته کلاسیک. در این جدول معادل دسته کلاسیک کنسول wii قرار گرفته است و در صورت استفاده از دسته گیم کیوب از معادل آن برای کنسول گیم کیوب که در همین جدول وجود دارد استفاده کنید.
  • حتما مخفف معادل انگلیسی حرکات را یاد بگیرید.اکثر سایت ها بر اساس lp,hp,lk,hk رمز ها را قرار میدهند.