تاینی بوک

مطالب خواندنی و آموزشی

استفاده زیرکانه از ساقه ی برنج

شکار سنجاقک

 سنجاقک ها حشرات زیبا و بی آزاری هستند و وجود این موجودات دوست داشتنی به طبیعت جلوه دیگری می بخشد. یکی از روش های قدیمی شکار سنجاقک استفاده از ساقه برنج است که البته به سنجاقک آسیبی نمی رسد. این یک مطلب آموزشی نیست بلکه معرفی یک روش ابتکاری و هوشمندانه قدیمی است.

مرداد و شهریور هر سال محصولات کشاورزی به مرحله ی برداشت نزدیک می شود و در این زمان شالیزار ها محیطی مناسب برای تجمع سنجاقک هاست. شاید به دام انداختن آنها به کمک کلاه حصیری را دیده باشید اما کمتر کسی از روش مبتکرانه ساقه برنج باخبر است.

ابتدا یک ساقه خشک و سالم بردارید  و به ساختمان آن نگاه کنید. ساقه برنج از وسط به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت پایینی آن حالت لوله ای  دارد و قسمت بالایی همان حالت را دارد با این تفاوت که  شاخه ی برنج درون آن قرار می گیرد  و تا وسط ساقه ادامه پیدا میکند.

ساقه ی برنج

  مراحل زیر را طی کنید :

۱ – ساقه را به آرامی  برش دهید  به صورتی که شاخه ی برنج اتصال خود را به قسمت پایینی از دست ندهد.

۲ – ساقه بالایی از قسمت پایین جدا می شود و می توانید آن را به اندازه ۲ تا ۳ سانت به سمت بالا حرکت دهید.

ساقه ی برنج

۳ – قسمتی از شاخه ی برنج که با حرکت ساقه به سمت بالا مشخص می شود را با چاقو ( و یا هر وسیله دیگری) از وسط به صورت عمودی برش دهید و سپس آن را به اندازه کافی باز کنید.

شکار سنجاقک به کمک ساقه ی برنج

۴ – ساقه پایینی را برش دهید و کوتاه کنید . تقریبا در حدود ۳ تا ۵ سانت از ساقه پایینی کافی است و باقی آن باید جدا شود.

طراحی ابزار شکار

۵ – هم اکنون ساقه آماده شده است و برای گرفتن سنجاقک باید قسمت میانی آن را که باز کرده اید به سمت دم سنجاقک ببرید و سپس برنج را در حالی که ساقه بالایی ثابت است به سمت خودتان بکشید.

 روش مبتکرانه شکار سنجاقک نحوه شکار سنجاقک

با این روش به راحتی دم سنجاقک در ساقه برنج گیر می کند. البته پیشنهاد می کنیم خیلی زود سنجاقک بیچاره آزاد شود تا بتواند دوباره آرامش خود را به دست آورد.

 

شکار سنجاقک

 * جمال ساداتی

  • کپی برداری از مطالب اختصاصی  تاینی بوک  در وب سایت ها و وبلاگها به صورت متن کامل یا بخشی از آن غیر قانونیست  و گروه تاینی بوک هیچگونه رضایتی در این مورد ندارد.