هفت ویژگی بدن انسان

Seven Characteristics of Body

بدن انسان بسیار پیچیده تر از آن است که در طول هزاران سال آینده بتوانیم از تمام اجزا آن سر دربیاوریم.این پیچیدگی باعث می شود بعضی وقت ها با علم ناقصی که داریم برای برخی از رفتار ها (مثل خمیازه ، بغض و …) دلایل خرافی و یا سطحی بیاوریم. در اینجا میخواهیم به هفت مورد از خصوصیات عجیب بدن اشاره کنیم.

۱- آپاندیس

پزشکان  ، آپاندیس را عضو زائدی می دانستند که می تواند باعث التهاب و پارگی شود و در این شرایط بسیار خطرناک است. در گذشته برای پیشگیری از بروز این مشکل پزشکان آپاندیس را عمل می کردند. اما پس از سال ها تحقیق، پژوهشگران سرانجام دریافتند که آپاندیس پناگاه مناسبی برای باکتری های  مفید است که در دوران بیماری سخت، به آنجا پناه می برند.

این پناهگاه باکتری ها را در امان نگه می دارند تا زمانی که با عفونت مقابله می کند; سپس به سیستم گوارشی برمی گردند و سیستم ایمنی را تقویت می کنند.

۲- بغض در گلو

آیا تا به حال احساس کرده اید که انگار در گلویتان چیزی گیر کرده است درحالی که چیزی وجود ندارد؟ معمولا این حالت وقتی به وجود می آید که خبر بدی می شنوید یا اینکه می خواهید گریه کنید. به  این مکانیزم مقابله می گوییم و هنگامی که تحت فشار شدید یا در معرض خطر قرار می‌گیریم، به وجود می‌آید در این حالت فرآیند نفس‌ کشیدن هم سریع می شود.

تارهای صوتی نیز با منبسط شدن زمینه ورود اکسیژن بیشتر را فراهم می کند. وقتی‌که سعی می کنید آب دهانتان را قورت دهید ، عضلات به‌طور مؤثر فعالیت می کنند و این حالت باعث می شود احساس کنید که غده یا چیزی در گلویتان وجود دارد.

۳- احساس لرز در ستون فقرات

این حالت که همراه با سیخ شدن مو به وجود می‌آید، می‌تواند در وضعیت‌های مختلفی رخ دهد.این حالت اغلب زمانی ایجاد می شود که یک حالت پراسترس را تجربه می‌کنید. در این هنگام مغز مقدار زیادی آدرنالین رها می‌کند که باعث بالا رفتن  هوشیاری فرد می‌شود.

آدرنالین نیز باعث سیخ شدن موها می‌شود. همچنین هنگامی که دچار احساسات شدید می شوید، مانند شنیدن موسیقی موردعلاقه و … این حالت به علت افزایش آدرنالین رخ می دهد.

۴- چین ‌و چروک شدن انگشتان دست ‌و پا

احتمالاً متوجه شده اید که پس از حمام یا شنا کردن ، انگشتان دست ‌و پا چروک می شود. دانشمندان اعلام کرده اند که راز این موضوع را دریافته اند. نتایج آزمایش‌ها نشان می دهد که افراد با انگشتان چروکیده سطوح خیس را بهتر می‌توانند نگه‌دارند. این حالت به اجداد ما در استفاده بهتر از ابزارها در شرایط مختلف کمک می کرد.

۵- دریازدگی یا حرکت زدگی

بسیاری از افراد در وسایل نقلیه در حال حرکت مانند خودرو، کشتی و هواپیما دچار حالت تهوع و سر گیجه می شوند؛ چرا که آنچه بدن حس می‌کند از آنچه چشمان فرد می‌بیند، متفاوت است . به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که در یک کشتی نشسته‌اید ،دریا به نظر آرام می‌رسد اما گوش حس می‌کند که کشتی تکان می‌خورد.

این امر سبب احساس عدم توازن در درون گوش داخلی می‌شود که به حالت تهوع و در صورت درمان نشدن ، به استفراغ ختم می شود.

۶- قلقلک دادن

یک محقق به نام «کریستین هریس» بر این باور بود که قلقلک راهی برای یاددادن مهارت‌های مبارزه به افراد است. در اغلب موارد قلقلک دادن فرد باعث می‌شود وی خود را جمع و راه فرار پیدا کند. درنتیجه یادمی گیرد چگونه در زمان خطر از دست مهاجم خود را نجات دهد.

۷- خمیازه کشیدن

کافی است فقط به یک فرد یا حیوان در حال خمیازه کشیدن نگاه کنید تا خودتان هم خمیازه بکشید.در سال ۲۰۱۴، محققان بر این باور بودندکه خمیازه کشیدن مغز را خنک می‌کند. با وارد شدن هوای سرد هنگام خمیازه کشیدن، گردش خون در مغز افزایش می یابد و حرارت اضافه دفع می‌شود.

قرار گرفتن در معرض استرس، قبل از انجام ورزش  و در زمان خستگی، روند خون رسانی به مغز را افزایش می دهد که این امر مغز را هوشیارتر می کند.

مطالب پیشنهادی تاینی بوک

اسرار باور نکردنی زود خوابیدن! این روزها انسان ها آنقدر گرفتار هستند و کار برای انجام دادن دارند که از وقت خوابشان می زنند تا به کارهایشان برسند؛ بعضی از ما صبح زود بیدار می شویم، در خانه کار می کنیم یا سرکار می رویم؛ آنجا آنقدر ...
جایگاه مازندران در ایران و جهان مازندران سرزمینی کهن و تاریخی که بین گردشگران از محبوبیت ویژه ای برخوردار است... استانی وسیع و پر جمعیت با فرهنگی غنی و مردم دوست داشتنی که به دلیل وجود کوه ، جنگل و دریا همواره مورد توجه عموم قرا...
آیا همیشه احساس خستگی می کنید؟! یک متخصص خون و آنکولوژی با اشاره به اینکه کمبود آهن و اسیدفولیک شایع‌ترین نوع کم‌خونی است، افزود: فقر آهن در خون سبب کاهش و کوچک شدن گلبول‌های قرمز می‌شود در نتیجه عمل تبادلات اکسیژن و دی اکسید کربن...
جایگاه ایران در جهان بر اساس آمار و ارقام ما ایرانی ها معمولا وقتی در مورد کشورمان صحبت میکنیم عادت داریم نام سایر کشور ها را ببریم و رتبه ایران را با آنها مقایسه کنیم.البته معمولا ترجیح میدهیم از واژه "خارج" به طور کلی استفاده کنیم. اینک...
پیامک مناسبتی مخصوص روز پزشک (اول شهریور) روز اول شهریور، روزپزشک است. در اینچا تعدادی پیامک (SmS) مخصوص این روز آماده کرده ایم. یکم شهریور ، زاد روز حکیم بوعلی سینا و روز پزشک بر تمامی پزشکان دلسوز و زحمتکش مبارک باد °.°.°.°.°.°.° اس...

« »